DIAGNOSTIKA BĚHU

Mgr. Lukáš Behenský Certifikovaný odborný fyzioterapeut bez odborného dohledu Odborné vzdělání: Vyšší odborná škola – fyzioterapie FTVS – rehabilitace zdravotně postižených

Proč právě analýza běhu? Do mé fyzioterapeutické ordinace se často vraceli běžci s potížemi a já si lámal hlavu nad tím, proč dané potíže přetrvávají, když dle mého vyšetření by mělo být vše „v pořádku“. Až při zhlédnutí rozmanitých běžeckých stylů na půlmaratonu mi došlo, že pokud daný jedinec vědomě neupraví posturu při vlastním běhu, pak se mu budou zranění a bolesti opakovaně vracet.

Běhat umí každý – už batole nemusíme učit letovou fázi kroku, ale udělá to „tak nějak automaticky“. Díky ne vždy správným dennodenním aktivitám se však bezchybný dětský model vytrácí a z předškolní vzpřímenosti a ladnosti se stává pohyb tuhý, rozkymácený a zkroucený. Navíc v dnešní době velmi časté sedavé nebo stereotypní zaměstnání, při němž schází variabilita pohybu, vede k přetěžování svalových skupin natolik, že se mění nejen držení těla, ale zároveň i jeho pohyb. A právě styl běhu je ovlivněn naším držením těla. Snad každý běžec chce běhat rychleji a tím si více zafixuje nezdravé držení těla. To vede nejen k nesprávné běžecké technice, ale i přetížení a tělo pak vysílá varovné signály ve formě bolesti.

Víte že, pokud poběžíte maraton kolem čtyř hodin přes patu a špičku a ne přes patu a špičku, bude výsledný čas při stejné běžecké kondici až o 10 minut pomalejší? A to je jen příklad. Dá se říct, že vše, co je mimo normu, tak tělo musí vyrovnávat a tím ztrácí na energii a to se logicky projeví na výsledném čase.

Většina center zaměřených na běh, které znám, se věnuje při diagnostice běhu pouze nášlapu na chodidlo. Nevidí běžce jako celek a neřeší, proč noha pronuje (propadá) při došlapu. Plantograf ukáže otisk chodidla a po té se navrhne stélka, která upraví odvinutí chodidla. Došlap je spíše výsledkem toho, jak je nepřímena a v ose páteř a jaké je postavení kyčlí a kolen. Jakým způsobem se pohybují naše paže či nakolik máme zkráceny klíčové svaly. Pokud podložíme samotný kotník, náš primární problém to nevyřeší. Naopak, svaly chodidla přestanou méně pracovat a problém se pouze posune o segment výš. Tato „berlička“ zhorší ekonomiku a šetrnost našeho běhu. Proto se při diagnostice běhu zaměřuji nejen na postavení chodidla, ale sleduji pohyb celého těla. Souhyby, kompenzační mechanismy, symetrii, pohyby paží, schopnost segmentální relaxace, přenesení těžiště, kadenci pohybu, osy pánve a ramene, ale i rytmiku. Parametrů, které je nutné sledovat, je mnoho. Jenom posílením středu těla se může změnit ekonomika pohybu. Úpravou stylu běhu zlepšíte jeho efektivitu, tím i výsledný čas a především budete předcházet bolesti a poranění.

Po analýze běhu navrhuji nácvik správného stylu běhu. Je-li nutné, provádím cílená cvičení k zapojení správných svalových souher. Součástí terapeutické hodiny je i návrh aktivačních cviků před běháním a relaxačních cviků po běhu.